Jazyková exkurze do Berlína (11. a 12. dubna 2022)

Jazyková exkurze do Berlína

Berlín – křižovatka světových dějin

Studenti OA a SZŠ Domažlice strávili 11. a 12. dubna se svými pedagogy dva slunné dny v hlavním městě Spolkové republiky Německo. Na programu byla prohlídka nejvýznamnějších míst města.

Po příjezdu jsme si prohlédli Berlínskou East Side Gallery, která je dnes ca. 1,3 km dlouhým, souvislým zbytkem bývalé Berliner Mauer (Berlínské zdi) na břehu řeky Sprévy. Zeď je pomalována od německých i zahraničních umělců náměty z její historie. Asi nejznámější grafikou zdi je polibek Ericha Honeckera a Leonida Brežněva. Poté jsme přejeli k Reichstagsgebäude (budově Říšského sněmu), sídlu německého parlamentu a dále k Brandenburger Tor (Braniborské bráně), nejznámější pamětihodnosti v centru Berlína. Nedaleko Braniborské brány jsme pak navštívili Holocaust-Mahnmal (Památník Holocaustu), památník židovským obětem nacismu. Jedná se o pole 2711 různě velkých betonových kvádrů, působí impozantně i děsivě. Od památníku jsme došli na Potsdamer Platz (Postupimské náměstí), které leží na někdejší hranici Západního a Východního Berlína. V současnosti se zde nachází supermoderní budovy, hotely, restaurace. Každoročně je Potsdamer Platz dějištěm Mezinárodního filmového festivalu Berlinale. V tomto moderním centru Berlína měli studenti možnost se občerstvit a odpočinout si před posledním cílem dne – Checkpoint Charlie muzeem. Toto muzeum je pojmenováno po slavném přechodu na Berlínské zdi a dokumentuje historii Berlínské zdi včetně mnohých pokusů o útěk z bývalé NDR. V závěru dne nás čekalo ubytování v příjemném hotelu na známém náměstí Alexanderplatz (Alexandrovo náměstí), které nazývají Berlíňané familiárně Alex.

Druhý den ráno jsme zahájili prohlídkou památek na tomto nejznámějším náměstí Berlina. K dominantám Alexanderplatz patří tzv. Weltzeituhr, tedy hodiny ukazující čas ve 148 městech světa a korunu tvoří rotující sluneční soustava. Na náměstí se nachází také Marienkirche (Kostel Panny Marie) a Rotes Rathaus (Červená radnice), sídlo starostky Berlína. Nedaleko stojí symbol Berlína Berliner Fernsehturm (Berlínská televizní věž), která je 368m vysoká a jedná se o nejvyšší volně stojící stavbu v Evropské unii. Ve středu koule se nachází ve výšce 203 metrů pozorovatelna a otáčející se restaurace, která se otočí jednou za 20 minut a viditelnost během jasného dne je až 42 km.

Po prohlídce památek jsme došli do historické čtvrti Nikolausviertel , ve které se nachází nejstarší kostel ve městě, a která je posetá kavárnami, tradičními německými hospodami a obchůdky se suvenýry. Z Nikolaiviertel jsme došli přes nejkrásnější náměstí města Bebelplatz, kde došlo v roce 1933 ke spálení ca. 20 tisíc tzv. nežádoucích knih, až na Museumsinsel (Muzejní ostrov), který je komplexem pěti muzeí, leží na řece Sprévě a Havole a je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. My jsme navštívili perlu Muzejního ostrova, Pergamonské muzeum, které vystavuje předměty ze starověkého Babylonu a mnoha dalších starověkých říší. Obdivovali jsme zde také Berliner Dom (Berlínskou katedrálu), největší kostel v Berlíně, který byl ve své historii několikrát poničen a znovu opraven. V centru města jsme také navštívili Muzeum DDR, kde jsme se v čase vrátili před rok 1989, kdy ve východním Německu vládl tuhý komunistický režim. Většina expozic je interaktivní. Mohli jsme navštívit např. typický byt zařízený nezbytnými výdobytky socialistického hospodářství nebo se posadit do slavného vozidla Trabant. Na závěr našeho pobytu jsme měli možnost vidět Berlín z lodi a užít si hodinovou plavbu po řece Sprévě s komentovanou prohlídkou okolních historických i moderních budov.

Berlín je skutečnou křižovatkou dějin, na každém kroku tu lze narazit na připomínky minulosti. Po 2. světové válce zbyly z Berlína trosky, většina památek byla vybombardována. Dnes je Berlín s 3,5 miliony obyvatel vzrušující, moderní a lákavé město, Babylon národností a chutí, které stojí za to navštívit. Všichni jsme se vrátili domů plní zážitků a nových informací.

Autor: Mgr. Lucie Švajnerová