Exkurze třídy 4. OA do Plzeňského Pivovaru

V úterý 17. září 2024 jsme navštívili Plzeň – naše kroky vedly do Plzeňského Prazdroje. První zastávkou bylo Návštěvnické centrum. Zde jsme se seznámili s historií vaření piva v Čechách. Poté jsme se přesunuli do panoramatického kina. Tam jsme zhlédli krátký film – např. o surovinách, které se při výrobě piva používají – měkká voda z vlastních studní, nejkvalitnější český ječmen a žatecký chmel.

Poté jsme se přesunuli pivovarským autobusem na prohlídku stáčírny – její celková rozloha  zabírá 20 000 m2, tedy přibližně 5 fotbalových hřišť. Byla vybudovaná v roce 2006 za sedm měsíců a představuje nejvyšší novodobou investici Plzeňského Prazdroje. Náklady tehdy činily 1 miliardu Kč.

Na nádvoří pivovaru jsme viděli první ze dvou pivovarských kulturních památek, Jubilejní bránu. Druhou památkou okruhu je vodárenská věž.  Způsoby dopravy piva dokládají historické dopravní prostředky –  povoz, lokomotiva a nákladní auto. V hale slávy jsou vystaveny největší klenoty z historie pivovaru.

Velice zajímavá byla prohlídka pivovarských sklepů – s jejich  stavbou se začalo už v roce 1839. Při hloubení podzemních prostor činily značné potíže silné vodní prameny. Plzeňský Prazdroj prý  23. 1. 2007 ve svých historických sklepích zazdil speciální pouzdra, do nichž byly v lahvích Pilsner Urquell uloženy písemnosti vypovídající o dnešní době a vzkazy současných významných osobností budoucím generacím.

Příjemným závěrem naší exkurze byla ochutnávka nefiltrovaným a nepasterizovaným ležákem Pilsner Urquell přímo z dubového sudu.

Na závěr ještě pár zajímavostí, které se můžeme dočíst na webových stránkách pivovaru:

  • před expedicí z pivovaru kontrolují  kvalitu piva více než 200krát
  • jsou jedním z posledních pivovarů v Evropě, který udržuje a rozvíjí bednářské řemeslo
  • během procesu výroby provádí  sládci desítky degustačních testů
  • pro kvašení a zrání používají  uzavřené a nerezové cylindrokónické tanky, které  na rozdíl od otevřených spilek zaručují  mikrobiologickou čistotu a kontrolu nad celým  procesem
  • šištice žateckého chmele se  drtí do podoby granulí,  děje se tak ihned po sklizni a bez přístupu vzduchu, chmel si tak uchovává intenzitu hořkosti i unikátní aroma,  navíc nemusí být chemicky ošetřen proti plísním