Střední zdravotnická škola navštívila Drážďany

Střední zdravotnická škola navštívila Drážďany

Střední zdravotnická škola v Domažlicích vyrazila  do Drážďan v saském Německu s cílem navštívit perlu saského baroka zámek Moritzburg a historické památky a vánoční trhy tohoto města.

Drážďany(Dresden) se nachází asi 146 km od Prahy, pouze 60 km na severozápadě od našich hranic a leží na řece Labe. Díky své přírodní poloze a svému baroknímu půvabu s mediteránním nádechem je město nazýváno polabskou Florencií.

Naší první cílovou zastávkou byl zámek Moritzburg ležící 14 km od města Drážďany. Proslavil se filmovou verzí slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku, která se zde natáčela. Na zámku se  konala výstava o této filmové pohádce. Prohlédli jsme si mnoho komnat s rekvizitami a kostýmy a některé repliky kostýmů jsme si mohli vyzkoušet a vyfotit se v kulisami vybaveném fotokoutku. Nezapomněli jsme si také vyfotit i Popelčino schodiště, na kterém ztratila svůj střevíček.

V Drážďanech jsme navštívili několik pamětihodností barokní architektury, kterým vévodí zámecký komplex Zwinger. Tento rozlehlý komplex budov  je domovem mnoha muzeí a bohatě zásobených obrazáren. Známá je především Galerie starých mistrů se sbírkou obrazů světových malířů. Nedaleko Zwingeru nás upoutala impozantní  Semperova opera(Semperoper), která je významnou operní scénou Drážďan. Nadšeni jsme dále byli obrovskou 20 m dlouhou freskou složenou z kousků porcelánu na zdi drážďanského zámku v uličce Augustusstrasse s názvem Knížecí průvod   (Fürstenzug). Další dominantou města byl kostel Panny Marie(Frauenkirche), kde jsme si z příjemně vytápěných míst  prohlédli skvostný interiér zdobený zlatem.

Posledním bodem naší exkurze byla návštěva nejstaršího vánočního trhu Striezelmarkt na největším drážď. náměstí Hauptmarkt. Drážďany i Sasko mají svůj specifický způsob zahajování vánočních trhů, a tím je roztočení velké vánoční krušnohorské pyramidy, kterou jsme si všichni prohlédli. Nasednutím do kabiny obřího ruského kola jsme mohli vidět překrásné stánky s mořem blikajících světýlek z ptačí perspektivy. Koupili jsme si zde Fruchtspiess a Glühwein a došli k nedalekému nákupnímu centru Primark, kde jsme si ještě před odjezdem do naší vlasti stihli koupit Weihnachtsgeschenke pro své blízké.

A slíbili jsme si  zase za rok  Auf Wiedersehen!

1.ZA,2.ZA a 3.ZA

SZŠ Domažlice

Článek z Domažlického deníku

Fotky z akce: https://domazlickazdravka.rajce.idnes.cz/Drazdany_-_3_orisky_pro_Popelku/