Jazyková exkurze do Vídně

Jazyková exkurze do Vídně

Koncem září se vydali studenti druhých ročníků oborů OA, IT i PS se svými pedagogy na jazykovou exkurzi do rakouské metropole Vídeň. První zastávkou bylo letní sídlo Habsburků, zámek Schönnbrunn. Po prohlídce kvetoucích zahrad a výstupu ke Glorietu jsme si prohlédli bohatě zdobené interiéry zámku s audio průvodcem. Po přejezdu do centra Vídně jsme navštívili známou turistickou atrakci Hundertwasserhaus, což je jedno z nejznámějších děl architekta Friedensreicha Hundertwassera, pro který jsou typické křivé linky, nejrůznější barevné odstíny a z jehož teras a balkónů rostou keře a stromy. Po krátké pauze jsme zakončili den ve vídeňském zábavním parku Prater. Z Obřího kola Riesenrad ve výšce 65 metrů jsme měli možnost nádherné vyhlídky na centrum Vídně a Dunaj při západu slunce. Riesenrad funguje již od roku 1897 a je nepochybně nejslavnější atrakcí Pratru, který se chlubí více než 250 atrakcemi.

Druhý den jsme se vydali do centra města pěšky. Nejprve nás čekala prohlídka interiérů Vídeňské státní opery Wiener Staatsoper, která je jednou z předních světových operních a baletních scén. Poté jsme se vydali k muzeu umění Albertina, kolem Kapucínské hrobky až k jednomu z nejvýznamnějších symbolů Vídně, gotickému Chrámu sv. Štěpána Stephansdom. Při pauze na oběd jsme měli možnost ochutnat typické vídeňské speciality jako je Tafelspitz (pokrm z hovězího masa) nebo Vídeňský řízek  Wiener Schnitzel nebo si dát dobrou kávu a k ní Sachrův dort Sachertorte nebo jablečný štrůdl Apfelstrudel. Další zastávkou byl palácový komplex Hofburg, někdejší sídlo habsburských panovníků. Hofburg je jednou z nejrozsáhlejších palácových rezidencí na světě. Součástí je například muzeum císařovny Sisi, Císařská sbírka stříbra a od roku 1945 je zde také sídlo prezidenta Rakouské republiky. Poté jsme prošli veřejných parkem Volksgarten, na kterém je pěstováno více než 3000 růžových keřů. Další zastávkou byla Vídeňská radnice Wiener Rathaus, kde se často konají různé společenské akce. Poznávání Vídně jsme ukončili před budovou Parlamentu, v němž zasedá Spolková i Národní rada.

Exkurze se i přes menší nepřízeň počasí vydařila. Navštívili jsme spoustu zajímavých míst a dozvěděli se mnoho nových informací a odvezli jsme si i spoustu zážitků.

Autor: Mgr. Lucie Švajnerová