Vánoční Norimberk 2022

Vánoční Norimberk 2022

Posledním výletem domažlické Obchodní akademie na konci roku 2022 byla návštěva oblíbeného předvánočního Norimberku, který se turistům znovu otevřel po 2leté pauze.

Norimberský Christkindlesmarkt (vánoční trh) patří k nejstarším vánočním trhům v Německu. Trhy se pořádají na náměstí Hauptmarkt, v historickém jádru města, jejich historie spadá do 17. století a tvoří je cca 200 stánků s nabídkou vánočního zboží. Vánoční trhy slavnostně zahajuje Christkind (Ježíšek), který je každé dva roky volen z místních dívek (16-19 let starých). Celé trhy jsou zasvěceny této postavě Ježíška a od toho se také jmenují „Christkindlesmarkt“ (Christkindl = Ježíšek; Markt = trh). Na náměstí Hauptmarkt je také gotický kostel Panny Marie (Frauenkirche) s norimberským orlojem (Männleinlaufen). Orloj se rozezní každé poledne formou troubení trubačů. Poté se objeví sedm kurfiřtů (volitelé císaře), kteří třikrát obejdou císaře.

Místní specialitou jsou norimberské perníčky a biskupské chlebíčky. A klasickou místní specialitou nejen o Vánocích jsou norimberské klobásky. Kromě dodržení výrobního postupu je označení „Norimberská klobása“ chráněné i Evropskou unií, takže se tak smí nazývat pouze klobásy vyrobené Norimberskými řezníky. Norimberská klobása je charakteristická svou malou velikostí a světlou barvou. Měří okolo sedmi centimetrů. Na náměstí Rathausplatz jsou stánky partnerských měst (včetně Prahy), kde lze ochutnat speciality z celého světa. Nedaleko hlavního náměstí je od roku 1999 pořádán i vánoční trh pro děti (Nürnberger Kinderweihnacht). Obzvlášť působivý je patrový nostalgický kolotoč, který vychází ze starého modelu parního kolotoče.

Studenti vyšlápli na Císařský hrad Kaiserburg z 11.století, odkud je nádherný výhled na celé město. Vedle Císařského hradu si prohlédli dům Albrechta Dürera, slavného malíře a matematika. Prošli si stánky, ochutnali vánoční speciality a koupili suvenýry a vánoční dárečky. Navštívili také gotický kostel sv.Vavřince (Lorenzkirche) a zatočili „norimberským zlatým prstenem“ – mosazným kolečkem na kašně Schöner Brunnen, který podle pověsti splní každému přání. Všichni se vrátili s dobrou náladou a do nového roku 2023 si popřáli einen guten Rutsch (šťastné vykročení do nového roku)!

Mgr. Lucie Švajnerová