Po stopách Karla Čapka a Jana Wericha

V úterý 24.října 2023 se vydali naši studenti 4.PS a 4.IT po literárních stopách Karla Čapka a Jana Wericha. Prvním cílem společného putování byl Památník Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše. Toto muzeum věnované životu a dílu spisovatele Karla Čapka a jeho ženy, herečky Olgy Scheinpflugové a jejich přítele Ferdinanda Peroutky, se nachází v bývalém letním sídle Karla Čapka ve Staré Huti na Příbramsku. Podle blízkého rybníka je areál nazýván také Strž. Součástí poutavé komentované prohlídky bylo promítání 20minutového filmu Život a doba spisovatele Karla Čapka, který studentům pomohl s utříděním a upevněním informací o životě a díle velikána české i světové literatury. Je to opravdu krásné místo, kde žili nadčasoví lidé, a z jejich myšlenek až mrazí, jak moc jsou aktuální a platné i dnes.

Z Příbramska jsme zamířili do Prahy na Kampu, kde jsme navštívili Werichovu vilu, která je primárně věnovaná odkazu Jana Wericha, Jiřího Voskovce a Osvobozeného divadla, svůj prostor tady má i Jaroslav Ježek a jeho hudební tvorba. Našli jsme tu i Werichovy poválečné filmy či tvorbu pro děti a studenti se s nimi mohli seznámit v interaktivní expozici během komentované prohlídky. Věrná rekonstrukce dvou místností Werichova bytu nám nabídla pohled zblízka tak, jako by Jan Werich jen někam na chvíli odešel. Ve sklepním prostoru, původně určeném ke skladování uhlí, mohli studenti oživit Golema šémem a vyslechnout příběh, který je stezkami čtyř živlů provedl historií stvoření této postavy. Menší prostor expozice je věnovaný také básníku Vladimíru Holanovi, který v přízemním bytě vily tehdy také žil v malé místnosti s výhledem na romantickou Čertovku.

I toto místo jen pár kroků od Karlova mostu má své nezaměnitelné kouzlo a stojí za návštěvu. Navíc počasí nám přálo, a tak se nám i díky spolehlivé dopravě AD&MV literární exkurze povedla.

Irena Kubalová