Exkurze spojené s 10. regionálním veletrhem fiktivních firem v Sokolově (28. února 2018)

Exkurze spojené s 10. regionálním veletrhem fiktivních firem v Sokolově

Pro žáky 3. ročníků oboru OA a IT, kteří neobchodovali na veletrhu FF v Sokolově, jsme připravili dvě exkurze. Naše první zastávka byla ve Staré Roli vzdálené 21 km od Sokolova, kde má už 218 let tradici výroba porcelánu ve firmě BOHEMIA PORCELÁN MORITZ ZDEKAUER, s. r. o.. Výrobní program zahrnuje porcelán pro hotelové a restaurační provozy, užitkový porcelán pro domácnosti v tuzemsku, Německu, Rusku a dalších zemích. Prohlédli jsme si část výroby a měli možnost vidět, jak vznikají hrnky, konvice, mísy a talíře, jak zaměstnanci pracují v úkolové mzdě. Možná některé naše žáky exkurze motivovala ke studiu, aby nemuseli pracovat jako lidé ve výrobě porcelánu.

Naše druhá zastávka byla v Sokolově. Zde jsme navštívili chemičku SYNTHOMER, a.s., která je významným výrobcem a exportérem kyseliny akrylové, akrylátových polymerů do průmyslu nátěrových hmot. Zajímavá byla prohlídka výroby řízené počítačem, reaktorů, kde se mísí jednotlivé směsi, čistících a skladových nádrží, spalovny a samozřejmě i čističky použité vody k výrobě i vody dešťové. Průvodci na nás chrlili chemické reakce a my v údivu a v zimě prošli celý provoz.

Rádi jsme nastoupili do vytopeného autobusu, který nás odvezl do Městského domu kultury v Sokolově, kde se konal veletrh FF.