Exkurze do Prahy – STAROMĚSTSKÁ RADNICE, ČNB (5. dubna 2023)

Exkurze do Prahy – STAROMĚSTSKÁ RADNICE, ČNB

Ve středu 5. dubna 2023 jsme se vydali  do Prahy. První zastávkou našeho výletu byla návštěva STAROMĚSTSKÉ RADNICE.

Tvoří ji  komplex několika gotických domů, postupně připojovaných do jednoho celku. V rámci prohlídkového okruhu jsme nejprve navštívili reprezentační sály  (Obecní síň, Starou  radní síň, Brožíkův zasedací sál a Jiříkovu síň).

Součástí našeho prohlídkového okruhu bylo i podzemí.  Komplex středověkých sálů, chodeb a tunelů je zároveň největším svého druhu v Praze.

Dominantou Staroměstské radnice i celého náměstí je gotická věž ze 14. století, která je vysoká téměř 70 metrů. Její ochoz  nám nabídl  nádherný výhled na město – je odtud možné vidět např.  Týnský chrám nebo kostel sv. Mikuláše, v dálce jsme spatřili Pražský hrad, Národní divadlo atd. Na ochoz mohou návštěvníci zvolit moderní prosklený výtah.

Na Staroměstském náměstí jsme navštívili také  VELIKONOČNÍ TRHY. Nabízely ukázku tradičních zvyků a řemesel, ale také dobré jídlo a pití. Náměstí zdobí více než stovka stylově zdobených prodejních stánků s výrobky řemeslníků, tradičním velikonočním zbožím, ale také s jídlem a pitím.  

Po krátké zastávce v Palladiu jsme se přesunuli pár metrů a byli jsme v dalším cíli naší cesty –  ČESKÉ NÁRODNÍ BANCE. Nejprve jsme prošli důkladnou bezpečnostní kontrolou a přesunuli jsme se do suterénu, kde jsme nejprve zhlédli film o bankovnictví a historii ČNB. Poté jsme prošli trezorovými dveřmi, které pocházejí z konce 30. let, samotné dveře váží 8 tun a stále slouží svému účelu.  Viděli jsme historická i novodobá platidla, unikátní stotřicetikilovou zlatou minci o nominální hodnotě 100 000 000 Kč – je největší zlatou mincí v Evropě a druhou největší na světě.  Vydala ji ČNB v roce 2019 u příležitosti 100. výročí vzniku československé měny. Také jsme si vyzkoušeli poznávání falzifikátů a potěžkali jsme zlatou cihlu, která váží 12,6 kg.

Mgr. Květa Žižková