Divadélko pro školy (6. listopadu 2018)

Divadélko pro školy

V úterý 6. listopadu 2018 k nám na Obchodku zavítali dva herci Alexander Andrejs a Vojtěch Líkař z Divadélka pro školy Hradec Králové s představením Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému. Jedná se o soubor několika ukázek z tvorby nejslavnějších představitelů evropského romantismu. Prostřednictvím scének a osobitého humoru nám přiblížili  známá díla, ale také život předních romantických autorů. Vystoupení  začali  dramatizací z knihy Utrpení mladého Werthera od Johanna Wolfganga Goetha. 

Pak  představili  lorda Byrona – autora díla Childe-Haroldova pouť.  Ruský romantismus přiblížili  na verších z románu Evžen Oněgin od Alexandera Sergejeviče Puškina, následně ukázkou z divadelní hry Ženitba od Nikolaje Vasiljeviče Gogola.

Z francouzské romantické tvorby herci vybrali  Chrám matky Boží v Paříži od Victora Huga. Z českého romantismu vyzdvihli Karla  Hynka  Máchu a jeho Máj, který srovnali  se zámořskou tvorbou Edgara Allana Poa a jeho básní Havran. 

Závěr asi šedesátiminutového představení byl  ze slavné komedie Noc na Karlštejně od Jaroslava Vrchlického.

Akce se zúčastnili žáci 3. OA, 3. IT, 4. OA a 4. IT. Po celou dobu panovala v publiku dobrá nálada, nejvíce nás pobavil způsob komunikace herců s námi. Někteří jsme byli vtaženi do děje. Největší prostor měl Pavel Vízner, žák třídy 3. IT.

Článek z Domažlického deníku