Adventní Drážďany

Adventní Drážďany

Studenti Obchodky a Zdrávky  v Domažlicích vyrazili v adventním čase do Drážďan v saském Německu s cílem navštívit perlu saského baroka zámek Moritzburg a historické památky a vánoční trhy v Drážďanech.

Drážďany(Dresden) se nachází asi 146 km od Prahy, pouze 60 km na severozápadě od našich hranic a leží na řece Labe. Díky své přírodní poloze a svému baroknímu půvabu  je město nazýváno polabskou Florencií.

První cílovou zastávkou byl zámek Moritzburg ležící 14 km od města Drážďany. Proslavil se filmovou verzí slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku, která se zde natáčela. Na zámku se v adventní době konala výstava o této filmové pohádce. Studenti si prohlédli mnoho komnat s rekvizitami a kostýmy a některé repliky kostýmů  si mohli vyzkoušet a vyfotit se v kulisami vybaveném fotokoutku. Nezapomněli si také vyfotit i Popelčino schodiště, na kterém ztratila svůj střevíček.

V Drážďanech studenti navštívili několik pamětihodností barokní architektury, kterým vévodí zámecký komplex Zwinger. Tento rozlehlý komplex budov  je domovem mnoha muzeí a bohatě zásobených obrazáren. Známá je především Galerie starých mistrů se sbírkou obrazů světových malířů. Nedaleko Zwingeru všechny upoutala impozantní bohatě zdobená Semperova opera (Semperoper), která je významnou operní scénou Drážďan. Nadšeni dále byli žáci obrovskou 20 m dlouhou freskou složenou z kousků porcelánu na zdi drážďanského zámku v uličce Augustusstrasse s názvem Knížecí průvod (Fürstenzug). Další dominantou města byl kostel Panny Marie (Frauenkirche)

Posledním bodem exkurze byla návštěva nejstaršího vánočního trhu Striezelmarkt na největším drážďanském náměstí Hauptmarkt. Drážďany i Sasko mají svůj specifický způsob zahajování vánočních trhů, a tím je roztočení velké vánoční krušnohorské pyramidy, kterou  si všichni prohlédli. Nasednutím do kabiny obřího ruského kola  se mohlo vidět překrásné stánky s mořem blikajících světýlek z ptačí perspektivy. Žáci si na jarmarku koupili  Fruchtspiess a Glühwein a došli k nedalekému nákupnímu centru Primark, kde si ještě před odjezdem do naší vlasti stihli koupit Weihnachtsgeschenke pro své blízké.

…….A slíbili  si  zase za rok v Německu někde jinde na  vánočním trhu  Auf Wiedersehen!

Autor: Mgr. Eva Gabrielová