Jsme menší škola, na které panuje přátelská až rodinná atmosféra. Vyučující si zakládají na individuálním přístupu ke každému žákovi. Uvědomujeme si však, že hlavním důvodem, proč k nám na školu žáci přicházejí, je očekávání kvalitního vzdělání. Ze všech sil se snažíme toto jejich očekávání naplnit a nabídnout jim výuku, která odráží aktuální trendy dnešního trhu práce – stále více zařazujeme práci s moderními technologiemi, samozřejmostí je též výuka dvou cizích jazyků (AJ a NJ). O příjemném a přátelském klimatu ve škole svědčí i fakt, že současný pedagogický sbor tvoří i řada absolventů naší školy.
Vybavení učeben pro výuku oborů Obchodní akademie a Informační technologie
Uvědomujeme si, že v dnešní rychle se rozvíjející době je nutností vyučovat celou řadu předmětů nejen teoreticky u tabule, ale také na počítačích ve specializovaném software, aby byli žáci vybaveni kompetencemi, který si trh práce v současné době žádá. Právě pro tyto účely disponujeme pěti moderně vybavenými počítačovými učebnami, ve kterých probíhá výuka nejen technických předmětů na oboru Informační technologie, ale také odborných předmětů na oboru Obchodní akademie, jako jsou např. předměty Ekonomika či Účetnictví.
Pro žáky oboru Informační technologie jsou pak navíc připraveny specializované učebny pro výuku počítačových sítí či hardware, 3D tiskárny, drony či poloprofesionální digitální zrcadlovky a bezzrcadlovky pro výuku fotografování. Toto vybavení se snažíme průběžně obnovovat tak, aby jeho kvalita byla odpovídající současným trendům.
Vybavení učeben pro výuku oboru Praktická sestra
Zařízení praktických učeben je koncipováno tak, aby co nejvíce napodobovalo reálné nemocniční prostředí. Pro výuku žáků jsou zde připravena moderní polohovací nemocniční lůžka, doplněna lůžkovou rampou s přípojkami medicinálních plynů. Modely figurín, které jsou v jednotlivých lůžkách uloženy slouží žákům k procvičování základních ošetřovatelských výkonů u pacienta. Pro nácvik z odborného hlediska náročnějších výkonů jsou učebny vybaveny přístroji, jako jsou např. elektrokardiograf, infuzní pumpa, lineární dávkovač, odsávačka, převazový vozík. Zařízení pak doplňuje celá řada výukových modelů jako je např. model paže určený k venepunkci, model k nácviku ošetření stomie, model určený k aplikaci injekcí, model k aplikaci klyzmatu a mnohé další. Část učebny připomíná zařízení sesterny na oddělení, mimo jiné zde žáci naleznou lékárnu vybavenou různými formami léků, pomůcky k přípravě infuzí, pomůcky k odběrům biologického materiálu.
Unikátní dovednost – psaní všemi deseti prsty na klávesnici PC hmatovou metodou
Umět psát všemi deseti prsty je velmi užitečná dovednost. Znamená, že můžete psát bez nutnosti sledovat klávesnici a hledat písmena. Práce je pak daleko rychlejší a efektivnější, nemusíte neustále přeostřovat zrak, to znamená, že šetříte oči, sklánět a zvedat hlavu (šetříte krční páteř) a hlavně nezapomenete důležitou myšlenku, kterou jste již vymysleli a při hledání písmenka byste ji zapomněli. Navíc ovládání klávesnice hmatovou metodou patří v dnešní době k základní počítačové gramotnosti.
Státní zkouška z grafických disciplín
Škola umožňuje žákům vykonat státní zkoušku z grafických disciplín, která dokládá znalost a dovednost z písemné komunikace. Zkouška se skládá z opisu jednoho předloženého textu a z normalizovaného vypracování dvou různých písemností, tabulky a obchodního dopisu, podle zadaných dispozic. Uchazeč musí úspěšně vykonat obě části zkoušky. Touto zkouškou uchazeč prokazuje schopnost účinně používat klávesnici v běžné administrativní a korespondenční praxi, a to ověřením dovednosti psát rychlostí alespoň 200 čistých úhozů za minutu s přesností alespoň 99,5 procent a upravit základní druhy písemností z oblasti obchodní korespondence normalizovaným způsobem. Jejím absolvováním pomáhá žákům s uplatněním na trhu práce.
Státní průvodcovská zkouška
Další stání zkoušku, kterou naše škola umožňuje vykonat, je státní průvodcovská zkouška. Tuto zkoušku mohou vykonávat studenti po dovršení 18 let. Zkouška se skládá ze dvou částí. První část zkoušky, která je v v českém jazyce, obsahuje testy a ústní zkoušení z dějin kultury a architektury, služeb cestovního ruchu a geografických znalostí. Druhá část zkoušky je v anglickém nebo německém jazyce a studenti jsou zkoušeni ze znalostí CR. Celá zkouška je v režii paní doktorky PHDr. Jolany Kopřivy Myslivcové a její školy cestovního ruchu v Praze.
Angličtina pro cestovní ruch
Na oboru Obchodní akademie ve třetím ročníku v předmětu Konverzace v anglickém jazyce probíhá výuka pomocí vzdělávacího systému OPEN LEARNING. Tento přístup využívá moderní komunikační technologie, studenti kromě tištěné učebnice mají k dispozici online pracovní sešit, který jim umožňuje vlastní tempo a průběžné sledování dosažených výsledků. Cílem tohoto kurzu je poskytnout studentům podněty k rozvíjení komunikativních dovedností v profesích spojených s cestovním ruchem. Po úspěšném dokončení kurzu získají studenti certifikát.
Cambridgeské zkoušky
Prostřednictvím jazykové školy Eufrat poskytujeme možnost vykonání jazykové zkoušky přímo na naší škole. Je mnoho institucí a firem, které přihlédnou ke složené zkoušce v životopise či při přijímacích zkouškách. Navíc podle nové vyhlášky MŠMT ze dne 14 .10. 2020 lze nyní maturitu z cizího jazyka nahradit standardizovanou zkouškou.
Co je projekt EDISON
EDISON je vzdělávací projekt, který zvyšuje mezikulturní vzdělanost u mladých lidí. Poskytuje mládeži v České republice prostor a motivaci k přemýšlení o budoucích možnostech, založených na poznání lidí z různých kultur a jejich chování. Díky atmosféře vyvolané zahraničními stážisty také oživuje výuku a zvyšuje zájem o studium. Studenti také mohou získat přátele ze zahraničí.
Jak to probíhá
Skupina 5 až 8 vysokoškolských studentů z různých zemí světa přijede do České republiky a stráví vždy 1 týden na jedné střední nebo základní škole. Praktikanti jsou zodpovědní a vysokoškolsky vzdělaní lidé, kteří na škole mají prezentace o své zemi, vedou diskuze se studenty na různá témata, hrají hry atd. Tímto se snaží představit sociální, ekonomickou, politickou a také kulturní situaci své země. Studenti a žáci tak mají možnost srovnání zemí s ČR i mezi sebou a tak více uvažovat, zda se jim dané podmínky líbí, nebo zda by je chtěli do budoucna změnit. Konverzace mezi našimi studenty a stážisty probíhá samozřejmě v Angličtině. V minulosti už naši školu navštívili stážisté z těchto zemí: Argentina, Turecko, Gruzie, Litva, Čína, Japonsko, Taiwan, Peru, Indie, Indonésie, Pákistán, Maroko, Kostarika, Malajsie, Jižní Korea, Bulharsko a další.
Exkurze
Protože nejen ve třídách a u učebnic, ale také novými zážitky se člověk učí, dostávají v rámci studia na OA studenti možnost účastnit se mnoha mimoškolních aktivit a výletů, organizovaných naší školou.
Jedná se například o
- Lyžařský kurz na Šumavě v 1. ročníku
- Sportovně turistický kurz v Itálii ve 3. ročníku
- Letecký poznávací zájezd do Londýna
- každoroční školní výlety
- sportovní soutěže
- tématické exkurze do Prahy, Plzně, Karlových Varů, Č. Budějovic a dalších míst
- Vodácký kurz
- Exkurze do výrobního závodu Škoda auto, Letiště Václava Havla v Praze, Plzeňského Prazdroje, ČNB
- a mnoho dalších
Jazykové exkurze
Jazykové exkurze jsou důležitou součástí výuky na naší škole. Cílem je propojit teorii s praxí a motivovat studenty k výuce cizího jazyka. Jsou zařazovány v každém ročníku studia. V rámci německého jazyka pořádáme pro 2.ročníky pravidelně 2denní exkurzi do Vídně a pro 3.ročníky do Berlína. V průběhu roku podnikáme i jednodenní jazykové exkurze do Německa nebo do Rakouska, např. do Mnichova, Wachau, Hallstattu atd. V období adventu navštěvujeme vánoční trhy v Norimberku, Řezně či Drážďanech. Konec října patří již tradičně návštěvě festivalu německy mluvených filmů DASFILMFEST v Praze.
Dobrovolnická činnost
V naší škole byla založena otevřená skupina dobrovolníků z řad studentů 1.-4. ročníku, která se zapojila do TOTEMových dobrovolnických programů. „Dobrovolnictví je dar člověka člověku…“ a dle Zákona č. 198/2002 Sb., o dobrovolnické službě může být dobrovolníkem osoba starší 15 let, pokud jde o výkon dobrovolnické služby na území České republiky.
Dobrovolníkem se může stát každý žák nebo žákyně, kteří chtějí ze své dobré vůle a ve svém volném čase vykonávat činnost ve prospěch jiných lidí a samozřejmě bez nároku na finanční odměnu.
Žák – dobrovolník, přichází za konkrétním člověkem, navštěvuje ho v nemocnici, asistuje při volnočasových aktivitách, může pacientům číst, povídat si s nimi, vzít je na procházku, pomáhat při jednorázových akcích, v našem případě to jsou besídky pro pacienty z DONEM, pomoc při organizování Dne dětí, Mikulášského dne, Velikonoc nebo Vánoc. Dobrovolníci tak pomáhají nejen klientovi, za kterým docházejí, ale tato činnost přináší radost i jim, naplňuje je, přináší pocit užitečnosti, nové zkušenosti i dovednosti, ale mnohdy jim pomůže přehodnotit uspořádání vlastních hodnot.