TOPlist

 

A- A A+

Vánoční Norimberk 2022

Posledním výletem domažlické Obchodní akademie na konci roku 2022 byla návštěva oblíbeného předvánočního Norimberku, který se turistům znovu otevřel po 2leté pauze.

Norimberský Christkindlesmarkt (vánoční trh) patří k nejstarším vánočním trhům v Německu. Trhy se pořádají na náměstí Hauptmarkt, v historickém jádru města, jejich historie spadá do 17. století a tvoří je cca 200 stánků s nabídkou vánočního zboží. Vánoční trhy slavnostně zahajuje Christkind (Ježíšek), který je každé dva roky volen z místních dívek (16-19 let starých). Celé trhy jsou zasvěceny této postavě Ježíška a od toho se také jmenují „Christkindlesmarkt“ (Christkindl = Ježíšek; Markt = trh). Na náměstí Hauptmarkt je také gotický kostel Panny Marie (Frauenkirche) s norimberským orlojem (Männleinlaufen). Orloj se rozezní každé poledne formou troubení trubačů. Poté se objeví sedm kurfiřtů (volitelé císaře), kteří třikrát obejdou císaře.

Místní specialitou jsou norimberské perníčky a biskupské chlebíčky. A klasickou místní specialitou nejen o Vánocích jsou norimberské klobásky. Kromě dodržení výrobního postupu je označení „Norimberská klobása“ chráněné i Evropskou unií, takže se tak smí nazývat pouze klobásy vyrobené Norimberskými řezníky. Norimberská klobása je charakteristická svou malou velikostí a světlou barvou. Měří okolo sedmi centimetrů. Na náměstí Rathausplatz jsou stánky partnerských měst (včetně Prahy), kde lze ochutnat speciality z celého světa. Nedaleko hlavního náměstí je od roku 1999 pořádán i vánoční trh pro děti (Nürnberger Kinderweihnacht). Obzvlášť působivý je patrový nostalgický kolotoč, který vychází ze starého modelu parního kolotoče.

Studenti vyšlápli na Císařský hrad Kaiserburg z 11.století, odkud je nádherný výhled na celé město. Vedle Císařského hradu si prohlédli dům Albrechta Dürera, slavného malíře a matematika. Prošli si stánky, ochutnali vánoční speciality a koupili suvenýry a vánoční dárečky. Navštívili také gotický kostel sv.Vavřince (Lorenzkirche) a zatočili „norimberským zlatým prstenem“ - mosazným kolečkem na kašně Schöner Brunnen, který podle pověsti splní každému přání. Všichni se vrátili s dobrou náladou a do nového roku 2023 si popřáli einen guten Rutsch (šťastné vykročení do nového roku)!

Mgr. Lucie Švajnerová

  • Poslední aktualizace: čtvrtek 26 leden 2023, 08:28:15Copyright©2015 VOŠ, OA a SZŠ Domažlice