TOPlist

 

A- A A+

Aktuality

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj s ochutnávkou - 3. IT

V pondělí 13. 6. 2022 jsme vyrazili na exkurzi do Plzně, konkrétně do Plzeňského Prazdroje.

V Návštěvnickém centru již čekala příjemná průvodkyně, která nás na úvod seznámila s historií vaření piva v Čechách.

Vlastní prohlídka pak začala v panoramatickém kině, kam jsme sjeli největším osobním výtahem v ČR - přepravní kapacita je 72 lidí.

Během filmu jsme se dozvěděli  vše o jedinečných surovinách, bez kterých by to nešlo (voda, ječmen a chmel z oblasti Žatecka). Poté jsme se vydali do  varny. Viděli jsme  historickou varní pánev,  na které vznikla první várka plzeňského ležáku, i historickou varnu z počátku 20. století.

Pak jsme se přesunuli  do současnosti, kde jsme se seznámili  s moderními technologiemi,  které proces výroby piva zjednodušují, ale přesto postup vaření nemění.

V pivovarských sklepích  jsme si mohli  prohlédnout spilečné kádě a také  to, jak tu i dnes vzniká pivo tradiční metodou jako za dob prvního sládka. Součástí exkurze je také pohled na velmi moderní stáčírnu.

Jelikož jsme všichni plnoletí, na závěr exkurze jsme si připili nefiltrovaným a nepasterizovaným ležákem Pilsner Urquell přímo z dubového sudu.

Cyklovýlet – Praha 2022

Ve středu 8. června jsme s našimi žáky navštívili hlavní město Praha. Studenti druhého a třetího ročníku oboru Informační technologie vyrazili po kapitálu na kolech. Cestou, která byla dlouhá zhruba 35 kilometrů, nás provedl PaedDr. Jiří Šafránek, Ph.D. z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

S žáky jsme místo tradiční městské části Prahy projeli nádherné venkovní okolí. Vyjížďka začínala ve skalnatém údolí Divoké Šárky, kde kromě nádherné přírody jsme mohli vidět i moderní královské vily. Poté následovala Troja, kde si žáci užili výhled na Vltavu z Trojské lávky, a dokonce i zahlédli profesionální kanoisty, kteří zde trénovali na mistrovství světa. Po krátké pauze na regeneraci a doplnění stravy přímo u Maroldovo Panoramatu pokračovala cesta směr Letňany, kde jsme si mohli vychutnat nádherný výhled na starou Prahu. Dlouho jsme si zde však pobyt neužili, jelikož nás čekala slavná Nerudova Malá Strana. Odtud byl podniknut náročný výšlap na Petřín, až přímo k Petřínské rozhledně. Poté si přišli na svoje sportovci, především fotbalisté, když jsme projížděli okolo Velkého strahovského stadionu a sídla Fotbalové asociace České republiky. Následně jsme si užili už jen poklidnou jízdu po parku Ladronka, ze kterého jsme dojeli do Obory Hvězda. Tam pan Šafránek zakončil svojí průvodcovskou cestu u památníku Hvězda.

Druhá polovina našich studentů z prvního a druhého ročníku oboru Obchodní akademie si ale také udělala pěkný pěší výlet. Nesmělo chybět historické Václavské náměstí, či už zmiňovaný Petřín.

K závěru moc děkujeme panu Jiřímu Šafránkovi za jeho čas a ochotu ukázat nám Prahu tak, jak ji mnozí z nás ani neznali.

Michal Malík

Veletrh fiktivních firem v Písku 2022

Na závěr školního roku jsme jako již tradičně vyrazili do Písku na 28. ročník veletrhu studentských fiktivních firem, kterého se v letošním roce zúčastnilo celkem 21 firem z 9 různých škol. Své zástupce zde měla např. Praha, Plzeň, Písek, Příbram, Žatec, Most a Domažlice.

Naši školu reprezentovaly celkem 4 fiktivní firmy z řad 3. ročníků, které zde získaly pěkná umístění:

  • MERAKI, s. r. o. – 1. místo v kategorii o „Nejlepší katalog“, 4. místo „Nejlepší stánek“.
  • COPA JÁ VÍM, s. r. o. – 1. místo v kategorii o „Nejlepší stánek“, 2. místo „Nejlepší slogan a logo“.
  • Čajovna U tří kamarádů, s. r. o. – 3. místo v kategorii o „Nejlepší stánek“.
  • WineMood, s. r. o.

Po skončení veletrhu jsme se vydali do Zemského hřebčince, který se pyšní špičkovým chovem
a výcvikem koní. Tam jsme si s průvodcem prohlédli stáje, kolbiště a bývalé kasárny, dozvěděli se něco o historii, a dokonce byla možnost si tato nádherná zvířata také pohladit.

Michal Malík, 3. IT

Děkujeme našim fiktivním firmám za vzornou reprezentaci školy na veletrhu v Písku a další krásná umístění!

Ročníková práce - fotografování (šk. rok 2021/2022)

Hned v prvním ročníku na oboru Informační technologie se věnujeme mimo jiné také výuce fotografování. Žáci musí splnit ročníkový úkol v podobě pořízení čtyř fotografií, přičemž se drží zadaných kritérií. Mohou k tomu využít školní zrcadlovku, kterou si půjčují také domů. A zde je malá ukázka snímků pořízených právě v rámci této ročníkové práce… 😊

Inovujeme Plzeň (3. června 2022)

První červnový pátek jsme s žáky druhého a třetího ročníku oboru IT navštívili již tradiční festival techniky Inovujeme Plzeň, který se uskutečnil v areálu DEPO2015 v Plzni. Na festivalu jsme vyslechli přednášky o aktuálních trendech v oblasti IT, prohlédli jsme si mimo jiné celou řadu dronů či robotů, z nichž některé jsme si mohli také vyzkoušet.

Fotovýlet ZOO Plzeň (9. května 2022)

V pondělí 9. května 2022 jsme zavítali s vybranými žáky do ZOO v Plzni, abychom si vyzkoušeli fotografování s teleobjektivy na dlouhé vzdálenosti. 

Celostátní kolo Finanční gramotnosti (29. dubna 2022)

Každoročně se naši žáci pravidelně zúčastňují soutěže Finanční gramotnost, do které se letos v celé republice zapojilo téměř 21 tisíc žáků ve 3 kategoriích.  

V letošním 11. ročníku této soutěže se podařilo týmu ve složení Julie Brůžičková ze 3. ročníku oboru Obchodní akademie, Eliška Bolovanská a Jakub Koutník ze 4. ročníku oboru Informační technologie postoupit přes krajské kolo do celostátního kola, které se konalo 29. dubna v budově ČNB v Praze. V konkurenci dalších 13 týmů se jim podařilo zpracovat jednu z nejlepších případových studií a odpovědět pohotově na dotazy odborné poroty, a tím získat 1. místo v této celostátní soutěži a navázat tak na stejný úspěch z roku 2016. 

Zapojení žáků do této soutěže umožňuje poměřit znalosti s ostatními spolužáky ve školním kole a v podobě týmů v okresních a vyšších kolech s ostatními školami v celé České republice. Začíná se otázkami s jednou správnou odpovědí, přes otázky s více správnými odpověďmi až k praktickým úkolům včetně sestavování rozpočtů, získání financování či založení firmy. Krajská kola a pak i celostátní kolo jsou zaměřena právě na řešení konkrétních případových studií, které následně nejúspěšnější týmy prezentují před odbornou komisí. Na obsahové přípravě soutěže, tvorbě otázek a odpovědí, účasti v porotě i konečném vyhodnocení se podílí tým odborníků sestavený průřezově celým finančním spektrem. Odborníky tvoří zástupci středoškolských i vysokoškolských pedagogů, akreditovaní finanční poradci či odborníci, kteří mají za sebou řadu let zkušeností s tématem finanční gramotnosti. V letošním celostátním kole byl součástí poroty i ministr financí Zbyněk Stanjura a současný guvernér ČNB Aleš Michl. 

Úspěšným žákům blahopřejeme a děkujeme za reprezentaci školy. 

Exkurze studentů 1. a 2. PS na LZS v Líních (23. května 2022)

V pondělí, 23. května 2022, navštívili studenti prvního a druhého ročníku oboru praktická sestra objekt armádní  Letecké záchranné služby (LZS ) v Líních u Plzně, jednu z deseti stanic v ČR.

Ze Zbůchu, kam přijeli vlakem, se vydali pěšky 4,5 km po cyklotrase 2271 do základny LZS.

Tam se dozvěděli, že 28. dubna 2022 armáda oslavila 30 let provozování tamní letecké záchranné služby. Vznikla rozkazem ministra obrany Luboše Dobrovského 1. května 1991, od dubna 1997 do dubna 1998 byl ale armádní provoz v Líních přerušen a leteckou záchranku zajišťoval soukromý provozovatel. Vojáci začali znovu létat od května 1998. 

Když armádní letecká záchranka v Líních začínala, personál tvořili dva lékaři, tři zdravotní sestry, šest pilotů a čtyři palubní technici. Začínalo se létat s vrtulníky Mi-2, později se přidaly stroje Mi-17. Do roku 1997 absolvovaly 2679 primárních a 2452 sekundárních zásahů a nalétaly při nich přes 4000 letových hodin. Když se armáda v roce 1998 k provozování LZS v Líních vrátila, nasadila vrtulníky W-3A Sokol, které do konce roku 2021 absolvovaly 12 938 zásahů, přepravily 13 095 pacientů a ve vzduchu strávily při zásazích přes 10 700 hodin. 

Dále, že armádní LZS v Líních zajišťuje službu pro Plzeňský a Karlovarský kraj. Do nemocnic přepraví vrtulník s volacím znakem Kryštof 07 ročně stovky pacientů. Z deseti stanovišť LZS v ČR pouze to v Líních provozuje armáda. Pro pacienty létají armádní záchranáři čtyřiadvacet hodin denně, jako jediní mohou na palubě vrtulníku převážet dva pacienty najednou. I na nejzazší místa regionu dorazí vrtulník létající až dvousetkilometrovou rychlostí do 30 minut.

Armáda má šest vrtulníků se zdravotnickou zástavbou, které procházejí pravidelnou generální opravou u výrobce v Polsku. Od aktivace musí vrtulník s posádkou, kterou tvoří dva piloti, palubní technik, lékař a sestra nebo záchranář, vzlétnout do tří minut.

Studenti si také spolu s vojáky, kteří byli při výcviku připravováni na misi, vyzkoušeli poskytnutí první pomoci při tepenném krvácení.

Poté odcházeli zpět na vlak do Zbůchu plni nových znalostí a dojmů a s malým suvenýrem, který si mohli zakoupit.

Ukončení praktických maturitních zkoušek třídy 4. ZA v DONEM

ukonceni PMZ ZA 20220513

MČR žáků ve zpracování textů na počítači

Po několikaleté pauze se opět konala, byť jen distančně,  krajská kola v psaní na klávesnici. Žáci naší školy si vedli velmi dobře. Druhé místo obsadila Kristina Müllerová z 2. IT, 3. místo Maxmilián Čáni z 3. IT a pozadu nezůstali ani na 6. místě Daniel Sibolerski a na 8. místě Michal Malík. V první dvacítce skončili ještě 3 žáci naší školy (Císařovská, Batalov a Vondrovic) z celkových 45 zúčastněných.

Do celostátního finále, které se konalo ve dnech 20. a 22. dubna 2022 v Praze na OA Hovorčovická, postoupili Kristýna Müllerová a Maxmilián Čáni. Na medaile sice nedosáhli, ale za pochvalu stojí velmi pěkné umístění obou zúčastněných. V nejpočetněji obsazené disciplíně, v Opise, se Kristýna umístila na 13. místě a Max na 21. místě V disciplíně Audiotranscription skončil Max na 10. místě a v Záznamu mluveného slova se dařilo Kristýně. Oběma děkujeme za příkladnou reprezentaci školy a věříme, že nabyté zkušenosti zúročí v dalších soutěžích.

  • Poslední aktualizace: pondělí 20 červen 2022, 12:25:16Copyright©2015 VOŠ, OA a SZŠ Domažlice