TOPlist

 

A- A A+

Aktuality

Sportovně turistický kurz 3. PS (září 2022)

V ponděli 19.9.2022 odjela třída 3.roč.oboru Praktická sestra na sportovně turistický kurz do Prášil. Ubytovali jsme se v Chatě U Jakuba a seznámili jsme se s okolím Prášil. Každý den začíná během a rozcvičkou, vyšli jsme na Vintířovu stezku, kolem kostela sv.Prokopa, dále kolem zaniklých obcí, Prášilského potoka a Vysokých lávek. Další trasa povede na Polednik. Počasí je střídavé, skoro jako aprílové. Večer se bavíme zábavou společenských her.

Dalším cílem turistického putování bylo Prášilské jezero, Polednik a Slunečná. Část takto náročné trasy připravili kluci Pavel a Jakub. Vše jsme zdárně pokořili a to u přesto, že teplota byla na bodu mrazu a na vrcholku Poledníku se zrána objevil poprašek prvního sněhu.

Posledním našim výletem před odjezdem bylo jezero Laka, kostel Hůrka se zaniklo obci a sklárnou a Vysoké lávky. Tentokrát jsme ušly 23 km.

Dny vědy a techniky v Plzni (9. září 2022)

V pátek 9. září 2022 se žáci tříd 2. IT, 3. IT a 3. OA zúčasnili již tradičních Dnů vědy a techniky v Plzni pořádaných Západočeskou univerzitou. Zhlédnout jsme tak mohli zajímavosti nejen z oblasti IT, ale hned z několika přírodovědných a technických odvětví.

Adaptační kurz 1. PS (září 2022)

Adaptačni kurz 1.PS v Úborsku se i přes deštivé počasí vydařil. Žáci hráli seznamovací, kolektivní a sportovní hry a došlo i na turistický výlet do Běhařova. Moc se všem líbilo a užili jsme si to.

Adaptační kurz 1. IT - září 2022

Začátek školního roku je mimo jiné ve znamení adaptačních kurzů. Jako první vyrazili prváci oboru IT na 2dny do Capartic, aby se lépe poznali a sblížili. Počasí přálo, a tak mohli společně vyšlápnout na nejvyšší horu Českého lesa Čerchov. Při různých seznamovacích, sportovních a společenských hrách se lépe poznali a adaptace na nový kolektiv se vydařila. 

Projekty na programování (šk. rok 2021/2022)

Na předmětu Programování ve třídě 3.IT jsme se rozhodli, že nabídneme studentům netradiční výuku v podobě dlouhodobého projektu. Studenti Zbyněk Vajchart a Richard Ochotný výzvu přijali. Tento způsob výuky je velmi náročný, protože klade velký důraz na vnitřní motivaci, organizaci práce a vytrvalost. Studenti si postup práce navrhli s učitelem programování Michalem Frčkem a následně už pouze konzultovali postupy při realizaci.

Chtěli bychom také poděkovat kolegovi Vaškovi Zahradníkovi, který nám vyřešil tisk konstrukčních prvků robotického jeřábu.

Chtěli bychom studenty pochválit za výborný přístup ke vzdělání a doufáme, že budou i vzorem pro další studenty.

Vyučovací projekt jsme rozdělili na několik částí.

 • stanovení cíle
 • studium podkladů a potřebných informací
 • rozplánování výuky
 • zahájení prací
 • ladění projektu
 • hodnocení a ověření funkčnosti

Číst dál...

Exkurze na Letiště Václava Havla

Ve čtvrtek 23. června 2022 jsme se vydali autobusem na exkurzi do Prahy.

Jejím cílem bylo poznat letištní ruch, jak probíhá běžný den na letištní ploše. Exkurze s průvodcem nám poskytla  příležitost  dostat se do prostorů letiště, kam se běžný pasažér nedostane, a vidět z jiného pohledu jeho fungování.

První letadlo přistálo na ruzyňském letišti 5. dubna 1937 ráno.  Letos  tedy slavíme  již 85. výročí jeho otevření. Od roku 2012 je letiště pojmenováno  po bývalém prezidentu  Václavu Havlovi.

Na začátku prohlídky jsme prošli přes bezpečnostní kontrolu jako běžní pasažéři. Poté jsme si vyzvedli   svačinový balíček se sendvičem s kuřecím masem a sušenkou.

Na prohlídku letiště v části Jih, Sever a cargo zóna jsme se vydali  vyhlídkovým autobusem. Dostali jsme  se do blízkosti vzletové a přistávací dráhy, kde jsme mohli  sledovat starty a přistání letadel skutečně zblízka (T1 – lety mimo Schengenský prostor, T2 – lety v Schengenském prostoru).

Viděli jsme také budovu starého letiště, která je  označena jako Terminál Jih (T3 – soukromé lety, business jety a charterové lety, T4 – státně důležité lety, především  přílety a odlety politiků a diplomatů).

Cargo zóna zajišťuje leteckou nákladní přepravu.

Navštívili jsme také  nejmodernější požární stanici v ČR – profesionální letištní požární sbor a jeho technické vybavení a hasičská auta.

Žáci třídy 1. OA, 2. IT, 3. IT

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj s ochutnávkou - 3. IT

V pondělí 13. 6. 2022 jsme vyrazili na exkurzi do Plzně, konkrétně do Plzeňského Prazdroje.

V Návštěvnickém centru již čekala příjemná průvodkyně, která nás na úvod seznámila s historií vaření piva v Čechách.

Vlastní prohlídka pak začala v panoramatickém kině, kam jsme sjeli největším osobním výtahem v ČR - přepravní kapacita je 72 lidí.

Během filmu jsme se dozvěděli  vše o jedinečných surovinách, bez kterých by to nešlo (voda, ječmen a chmel z oblasti Žatecka). Poté jsme se vydali do  varny. Viděli jsme  historickou varní pánev,  na které vznikla první várka plzeňského ležáku, i historickou varnu z počátku 20. století.

Pak jsme se přesunuli  do současnosti, kde jsme se seznámili  s moderními technologiemi,  které proces výroby piva zjednodušují, ale přesto postup vaření nemění.

V pivovarských sklepích  jsme si mohli  prohlédnout spilečné kádě a také  to, jak tu i dnes vzniká pivo tradiční metodou jako za dob prvního sládka. Součástí exkurze je také pohled na velmi moderní stáčírnu.

Jelikož jsme všichni plnoletí, na závěr exkurze jsme si připili nefiltrovaným a nepasterizovaným ležákem Pilsner Urquell přímo z dubového sudu.

Cyklovýlet – Praha 2022

Ve středu 8. června jsme s našimi žáky navštívili hlavní město Praha. Studenti druhého a třetího ročníku oboru Informační technologie vyrazili po kapitálu na kolech. Cestou, která byla dlouhá zhruba 35 kilometrů, nás provedl PaedDr. Jiří Šafránek, Ph.D. z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy v Praze.

S žáky jsme místo tradiční městské části Prahy projeli nádherné venkovní okolí. Vyjížďka začínala ve skalnatém údolí Divoké Šárky, kde kromě nádherné přírody jsme mohli vidět i moderní královské vily. Poté následovala Troja, kde si žáci užili výhled na Vltavu z Trojské lávky, a dokonce i zahlédli profesionální kanoisty, kteří zde trénovali na mistrovství světa. Po krátké pauze na regeneraci a doplnění stravy přímo u Maroldovo Panoramatu pokračovala cesta směr Letňany, kde jsme si mohli vychutnat nádherný výhled na starou Prahu. Dlouho jsme si zde však pobyt neužili, jelikož nás čekala slavná Nerudova Malá Strana. Odtud byl podniknut náročný výšlap na Petřín, až přímo k Petřínské rozhledně. Poté si přišli na svoje sportovci, především fotbalisté, když jsme projížděli okolo Velkého strahovského stadionu a sídla Fotbalové asociace České republiky. Následně jsme si užili už jen poklidnou jízdu po parku Ladronka, ze kterého jsme dojeli do Obory Hvězda. Tam pan Šafránek zakončil svojí průvodcovskou cestu u památníku Hvězda.

Druhá polovina našich studentů z prvního a druhého ročníku oboru Obchodní akademie si ale také udělala pěkný pěší výlet. Nesmělo chybět historické Václavské náměstí, či už zmiňovaný Petřín.

K závěru moc děkujeme panu Jiřímu Šafránkovi za jeho čas a ochotu ukázat nám Prahu tak, jak ji mnozí z nás ani neznali.

Michal Malík

Veletrh fiktivních firem v Písku 2022

Na závěr školního roku jsme jako již tradičně vyrazili do Písku na 28. ročník veletrhu studentských fiktivních firem, kterého se v letošním roce zúčastnilo celkem 21 firem z 9 různých škol. Své zástupce zde měla např. Praha, Plzeň, Písek, Příbram, Žatec, Most a Domažlice.

Naši školu reprezentovaly celkem 4 fiktivní firmy z řad 3. ročníků, které zde získaly pěkná umístění:

 • MERAKI, s. r. o. – 1. místo v kategorii o „Nejlepší katalog“, 4. místo „Nejlepší stánek“.
 • COPA JÁ VÍM, s. r. o. – 1. místo v kategorii o „Nejlepší stánek“, 2. místo „Nejlepší slogan a logo“.
 • Čajovna U tří kamarádů, s. r. o. – 3. místo v kategorii o „Nejlepší stánek“.
 • WineMood, s. r. o.

Po skončení veletrhu jsme se vydali do Zemského hřebčince, který se pyšní špičkovým chovem
a výcvikem koní. Tam jsme si s průvodcem prohlédli stáje, kolbiště a bývalé kasárny, dozvěděli se něco o historii, a dokonce byla možnost si tato nádherná zvířata také pohladit.

Michal Malík, 3. IT

Děkujeme našim fiktivním firmám za vzornou reprezentaci školy na veletrhu v Písku a další krásná umístění!

Ročníková práce - fotografování (šk. rok 2021/2022)

Hned v prvním ročníku na oboru Informační technologie se věnujeme mimo jiné také výuce fotografování. Žáci musí splnit ročníkový úkol v podobě pořízení čtyř fotografií, přičemž se drží zadaných kritérií. Mohou k tomu využít školní zrcadlovku, kterou si půjčují také domů. A zde je malá ukázka snímků pořízených právě v rámci této ročníkové práce… 😊

 • Poslední aktualizace: sobota 01 říjen 2022, 15:56:24Copyright©2015 VOŠ, OA a SZŠ Domažlice