TOPlist

 

A- A A+

Aktuality

2. OA vyrazila za kulturou…

V úterý 17. ledna 2023 jsme navštívili Novou scénu DJKT v Plzni - představení KLAPZUBOVA JEDENÁCTKA.

Určitě znáte slova ze stejnojmenné knihy, kterou napsal v roce 1922 EDUARD BASS: „Byl jednou jeden chudý chalupník, jmenoval se Klapzuba,  a ten měl jedenáct synů. Ve své chudobě nevěděl, co s nimi, a tak z nich udělal fotbalové mužstvo.“

Autor humorným způsobem zachycuje příběh otce Klapzuby a jeho synů z Dolních Bukviček, kteří porazili i věhlasná mužstva, např. Spartu, Slavii i FC Barcelonu.

Činohra plzeňského divadla hru poprvé uvedla  na povel trenérské píšťalky Thomase Zielinského  15. listopadu 2022. Hlavní roli otce Klapzuby výborně zahrál Martin Stránský.

Žáci třídy 2. OA

Vánoční Norimberk 2022

Posledním výletem domažlické Obchodní akademie na konci roku 2022 byla návštěva oblíbeného předvánočního Norimberku, který se turistům znovu otevřel po 2leté pauze.

Norimberský Christkindlesmarkt (vánoční trh) patří k nejstarším vánočním trhům v Německu. Trhy se pořádají na náměstí Hauptmarkt, v historickém jádru města, jejich historie spadá do 17. století a tvoří je cca 200 stánků s nabídkou vánočního zboží. Vánoční trhy slavnostně zahajuje Christkind (Ježíšek), který je každé dva roky volen z místních dívek (16-19 let starých). Celé trhy jsou zasvěceny této postavě Ježíška a od toho se také jmenují „Christkindlesmarkt“ (Christkindl = Ježíšek; Markt = trh). Na náměstí Hauptmarkt je také gotický kostel Panny Marie (Frauenkirche) s norimberským orlojem (Männleinlaufen). Orloj se rozezní každé poledne formou troubení trubačů. Poté se objeví sedm kurfiřtů (volitelé císaře), kteří třikrát obejdou císaře.

Místní specialitou jsou norimberské perníčky a biskupské chlebíčky. A klasickou místní specialitou nejen o Vánocích jsou norimberské klobásky. Kromě dodržení výrobního postupu je označení „Norimberská klobása“ chráněné i Evropskou unií, takže se tak smí nazývat pouze klobásy vyrobené Norimberskými řezníky. Norimberská klobása je charakteristická svou malou velikostí a světlou barvou. Měří okolo sedmi centimetrů. Na náměstí Rathausplatz jsou stánky partnerských měst (včetně Prahy), kde lze ochutnat speciality z celého světa. Nedaleko hlavního náměstí je od roku 1999 pořádán i vánoční trh pro děti (Nürnberger Kinderweihnacht). Obzvlášť působivý je patrový nostalgický kolotoč, který vychází ze starého modelu parního kolotoče.

Studenti vyšlápli na Císařský hrad Kaiserburg z 11.století, odkud je nádherný výhled na celé město. Vedle Císařského hradu si prohlédli dům Albrechta Dürera, slavného malíře a matematika. Prošli si stánky, ochutnali vánoční speciality a koupili suvenýry a vánoční dárečky. Navštívili také gotický kostel sv.Vavřince (Lorenzkirche) a zatočili „norimberským zlatým prstenem“ - mosazným kolečkem na kašně Schöner Brunnen, který podle pověsti splní každému přání. Všichni se vrátili s dobrou náladou a do nového roku 2023 si popřáli einen guten Rutsch (šťastné vykročení do nového roku)!

Mgr. Lucie Švajnerová

Projekt Na den sestřičkou

V úterý, 20.12.2022 proběhl poslední den tohoto zajímavého projektu, kterého se zúčastnilo 111 žáků ze ZŠ Komenského 17 a ZŠ Bělá. Opět vydařený den s možností nahlédnout na práci zdravotních sester, záchranářů a lidí pečujících o hendikepované občany. Žáci odcházeli spokojeni s novými znalostmi, které se jim budou hodit do praktického života. S některými se možná setkáme příští školní rok jako s novými studenty SZŠ.

Adventní Drážďany

Studenti Obchodky a Zdrávky  v Domažlicích vyrazili v adventním čase do Drážďan v saském Německu s cílem navštívit perlu saského baroka zámek Moritzburg a historické památky a vánoční trhy v Drážďanech.

Drážďany(Dresden) se nachází asi 146 km od Prahy, pouze 60 km na severozápadě od našich hranic a leží na řece Labe. Díky své přírodní poloze a svému baroknímu půvabu  je město nazýváno polabskou Florencií.

První cílovou zastávkou byl zámek Moritzburg ležící 14 km od města Drážďany. Proslavil se filmovou verzí slavné pohádky Tři oříšky pro Popelku, která se zde natáčela. Na zámku se v adventní době konala výstava o této filmové pohádce. Studenti si prohlédli mnoho komnat s rekvizitami a kostýmy a některé repliky kostýmů  si mohli vyzkoušet a vyfotit se v kulisami vybaveném fotokoutku. Nezapomněli si také vyfotit i Popelčino schodiště, na kterém ztratila svůj střevíček.

V Drážďanech studenti navštívili několik pamětihodností barokní architektury, kterým vévodí zámecký komplex Zwinger. Tento rozlehlý komplex budov  je domovem mnoha muzeí a bohatě zásobených obrazáren. Známá je především Galerie starých mistrů se sbírkou obrazů světových malířů. Nedaleko Zwingeru všechny upoutala impozantní bohatě zdobená Semperova opera (Semperoper), která je významnou operní scénou Drážďan. Nadšeni dále byli žáci obrovskou 20 m dlouhou freskou složenou z kousků porcelánu na zdi drážďanského zámku v uličce Augustusstrasse s názvem Knížecí průvod (Fürstenzug). Další dominantou města byl kostel Panny Marie (Frauenkirche)

Posledním bodem exkurze byla návštěva nejstaršího vánočního trhu Striezelmarkt na největším drážďanském náměstí Hauptmarkt. Drážďany i Sasko mají svůj specifický způsob zahajování vánočních trhů, a tím je roztočení velké vánoční krušnohorské pyramidy, kterou  si všichni prohlédli. Nasednutím do kabiny obřího ruského kola  se mohlo vidět překrásné stánky s mořem blikajících světýlek z ptačí perspektivy. Žáci si na jarmarku koupili  Fruchtspiess a Glühwein a došli k nedalekému nákupnímu centru Primark, kde si ještě před odjezdem do naší vlasti stihli koupit Weihnachtsgeschenke pro své blízké.

…….A slíbili  si  zase za rok v Německu někde jinde na  vánočním trhu  Auf Wiedersehen!

Autor: Mgr. Eva Gabrielová

Studentské prezidentské volby

V pondělí 12.12.2022 proběhlo na SZŠ v Domažlicich 1. kolo studentských prezidentských voleb. Do projektu se zapojilo 515 škol z celé ČR, v Plzeňském kraji celkem 16 SOŠ. Na naši škole jsme k tomu připravili volební třídu a upravili ji tak, aby volby mohly zdárně proběhnout. Nechyběla volební komise, která dohlížela na zdárný průběh voleb a následné sčítání hlasů, volební urna, lístky, ani informace o způsobu voleb.Za naši školu se mezi třemi kandidáty s nejvyšším počtem hlasů umístili:
Nerudová, Babiš, Pavel.Druhé kolo je plánováno na druhou polovinu měsíce ledna.

Veletrh fiktivních firem v Plzni

Ve dnech 7. a 8. prosince se žáci 4. ročníků zúčastnili veletrhu fiktivních firem „Vánoční Plzeň“, který každoročně pořádá SPŠ dopravní. Soutěžilo se v několika kategoriích, a to o nejlepší prezentaci, reklamní spot, katalog, logo, slogan a ekonomické znalosti.

V jednotlivých soutěžích naši školu reprezentovaly fiktivní firmy:

  • MERAKI, s. r. o.
  • COPA JÁ VÍM, s. r. o.
  • WineMood, s. r. o.
  • Čajovna u tří kamarádů, s. r. o.

I přes velkou konkurenci více než 20 firem naši žáci bodovali hned v několika kategoriích a získali cenná umístění:

  1. Nejlepší prezentace – 2. místo MERAKI, 4. místo WineMood,
  2. Stánek – 1. místo COPA JÁ VÍM, 2. místo MERAKI, 4. místo WineMood,
  3. Katalog – 1. místo WineMood, 3. místo MERAKI,
  4. Reklamní spot – 4. místo Čajovna u tří kamarádů.
  5. Hra EKO znalostí – 3. místo Čajovna u tří kamarádů.

Děkujeme za vzornou přípravu a reprezentaci školy.

Blahopřejeme!

Exkurze třídy 1. PS do pražských muzeí

Dne 6. 12. 2022 vyrazila třída 1. PS do Prahy. Nejprve jsme navštívili Zdravotnické muzeum, kde jsme se podívali na to, jakými nástroji se léčilo v minulosti. Velmi zajímavý byl přístroj zvaný pelikán, který sloužil k trhání zubů, nicméně někdy se povedlo zlikvidovat i zuby okolní, tudíž nebohý pacient dostal radu, aby nějaký čas nemluvil a méně jedl. Také jsme se podívali na nástroje určené k pouštění žilou, k trepanaci lebky a k zastavení krvácení.  Ještě, že se v našem století už máme nástroje podstatně modernější.  Pak jsme se ještě podívali do Národní lékařské knihovny, kde se vzdělávají budoucí medici a poté jsme vyrazili do Muzea fantastických iluzí. Bylo opravdu fantastické, mohli jsme se vžít do zoufalých lidiček na Titaniku, do člověka, kterého chce sežrat King-Kong a nafotit spousty zajímavých fotek. Pak jsme si ještě prohlédli cestou starobylé Václavské náměstí a hurá do Palladia. Po závěrečném nákupu dárků jsme vyrazili zpět vlakem do Domažlic. Praha byla moc zajímavá, už se těšíme na další akci!

Projekt Na den sestřičkou

Ve dnech 22. a 23.11. 2022 proběhl na SZŠ v Domažlicích projekt Na den sestřičkou pro žáky 9. tříd. Zúčastnilo se na 200 žáků ze ZŠ Mrákov, Blížejov, Holýšov, Bělá, Horšovský Týn a Msgre. B. Staška Domažlice. Studenti ze 2. ročníku provázeli žáky ve skupinkách jednotlivými stanovišti – operační sál, akutní lůžko, prevence nakažlivých chorob, první pomoc, pomoc hendikepovaným, psychologické hry, kde jim učitelé SZŠ a odborníci ze zdravotnictví předávali zajímavou a poučnou formou informace z praxe.

Žáci odcházeli spokojeni a my se budeme těšit, že se s některými setkáme v příštím školním roce na studijním oboru praktická sestra.

Projekt bude pokračovat ve dnech 5. a 6. 12 a 20. 12. 2022 pro žáky dalších základních škol domažlického regionu.

Exkurze na Pedagogické fakultě v Plzni (7. listopadu 2022)

V pondělí 7. listopadu 2022 se zájemci ze 4. IT zúčastnili exkurze na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity v Plzni - Katedra výpočetní a didaktické techniky. Vyučující si pro ně připravili zajímavé praktické ukázky toho, co je zde možné studovat. Naši žáci se seznámili s možnostmi programování robotických modelů, 3D simulacemi či virtuální realitou. Odnesli si také informace o dalších předmětech, které se zde vyučují, např. počítačové sítě či webové technologie, kterým se věnují již nyní během svého studia.

Děkujeme všem členům KVD, kteří s námi strávili celé pondělní dopoledne a představili nám zajímavou možnost pokračování studia v „našem“ IT oboru 😊 .

Festival německy mluveného filmu

Koncem října se již tradičně konal v Praze festival německy mluveného filmu Das Filmfest. Tentokrát vyrazily třídy 1.OA a IT na komedii Srdeční záležitost (Liebesdings) do kina Lucerna na Václavského náměstí. Zároveň také studenti navštívili Národní Muzeum, které je nově zrekonstruované.

  • Poslední aktualizace: čtvrtek 26 leden 2023, 08:28:15Copyright©2015 VOŠ, OA a SZŠ Domažlice