TOPlist

 

A- A A+

Aktuality

PHOTOBASE 2019

Žáci naší školy se již podruhé zúčastnili celostátní fotografické soutěže PHOTOBASE pořádané Gymnáziem Oty Pavla v Praze. I letos přispěli do soutěže velmi poutavými snímky, avšak konkurence je opět na vysoké úrovni. Do finálového kola konaného dne 21. března 2019 na Novoměstské radnici v Praze postoupí pouze malý zlomek z celkového počtu cca 1 100 soutěžních fotografií. Elišce Bolovanské, Jakubu Koutníkovi a Danielu Motyčákovi z 1. IT přejeme hodně štěstí při posuzování fotografií odbornou porotou a děkujeme jim za vzornou reprezentaci školy.

Snímky pořízené našimi žáky do soutěže:

Region 2019 - Žáci Obchodní akademie obhájili loňské vítězství

Ve dnech 29. a 30. ledna 2019 se na půdě plzeňské Střední odborné školy obchodu, užitého umění a designu, známé také jako „Nerudovka“, uskutečnil již 23. ročník soutěže Region, ve které každoročně měří síly studenti z několika oborů a mezi ně patří i specializace na cestovní ruch. V minulém roce zaznamenala VOŠ, OA a SZŠ Domažlice úžasný výsledek, když se v kategorii týmů umístili její žáci na 1. místě. Letošní reprezentanti to tak neměli vůbec jednoduché a očekávání byla pochopitelně vysoká. Tým ve složení Denisa Levá, Jana Skaláková a Jan Fait (který byl i v loňském vítězném celku) se musel popasovat s vytvořením zájezdu do libovolné sousední země České republiky a také se znalostním testem, který prověřil jejich vědomosti v oblasti dějin, geografie a služeb cestovního ruchu. I přes velikou konkurenci z celé ČR i Slovenska dokázali vyslanci domažlické školy nejlépe obhájit svůj zájezd před odbornou porotou a v testu už svou připravenost jen potvrdili. „Obchodka“ tak vyhrála tuto soutěž podruhé v řadě a předstihla tím pořádající školu, jejíž tým obsadil druhou příčku, a středoškoláky z Ústí nad Labem, kteří si z Plzně odvážejí pomyslný bronz. V kategorii jednotlivců hájila Domažličany Adéla Lukášová, která sice na stupně vítězů těsně nedosáhla, ale se svou prezentací v anglickém jazyce předvedla před porotou velmi slušný výkon. Velké poděkování patří paní magistře Janě Gibfriedové, která opět své svěřence špičkově připravila, a také paní magistře Ireně Šlajsové, jež svou kolegyni zastoupila v roli doprovodu na celé akci.

Okresní kolo olympiády z německého jazyka (6. února 2019)

Dne 6. února 2019 se uskutečnilo okresní kolo Olympiády z němčiny v Domě dětí a mládeže v Domažlicích. Soutěže se zúčastnili ti nejlepší němčináři ze všech základních a středních škol domažlického okresu ve třech kategoriích podle věku. V kategorii pro střední školy se utkalo celkem 8 studentů.

Po úvodním zahájení v 8:OO byla nejdříve zkontrolována prezenční listina, poté byli soutěžící rozřazeni do svých kategorií a každý z nich si vylosoval pořadí, v jakém soutěžil.

Jazykové klání se skládalo z poslechové a konverzační části. Při ústním projevu se testovala schopnost umět se  správně vyjádřit a rozpovídat se v německém jazyce například na téma : multikulturní společnost a postavení uprchlíků ve společnosti, životní prostředí a jeho ochrana či význam vzdělání pro budoucí povolání.

Ale jen nejlepší z nejlepších mohli vyhrát. Bronz si vydobyla studentka naší školy ze 2. ročníku Zdravotnického asistenta Jana Mazancová, jež obdržela nejen diplom s gratulací, ale též knižní poukaz v hodnotě 250,- Kč.  Jsme rádi, že máme mezi sebou takové schopné a nadané studentky.

Střední zdravotnická škola navštívila Drážďany

Střední zdravotnická škola v Domažlicích vyrazila  do Drážďan v saském Německu s cílem navštívit perlu saského baroka zámek Moritzburg a historické památky a vánoční trhy tohoto města.

Číst dál...

Exkurze do Škodovky (20. listopadu 2018)

V úterý 20. 11. 2018 se žáci 2. a 3. ročníků OA a IT vydali do Mladé Boleslavi.

Assets.img.skoda logo landscapeV2.a4df7efeb9c9eb4987594f574894ff1e.231x69 Fill

Nejprve jsme si prohlédli muzeum, jehož součástí jsou 3 hlavní expozice. První z nich je Tradice, která se věnuje, jak již název napovídá, tradici české značky. Další oblast Evoluce přibližuje vývoj značky od zakladatelů a jejich prvních jízdních kol až po budoucnost mobility. Část zvaná Preciznost představuje závod jako historické místo výroby automobilů a zároveň jako místo péče o automobilovou tradici. Proces výroby dnešních i minulých vozů jsme zažili prostřednictvím řady fotografií a filmu.

Číst dál...

Divadélko pro školy

V úterý 6. listopadu 2018 k nám na Obchodku zavítali dva herci Alexander Andrejs a Vojtěch Líkař z Divadélka pro školy Hradec Králové s představením Romantismus není jen romantika aneb Evropou od Goetha k Vrchlickému. Jedná se o soubor několika ukázek z tvorby nejslavnějších představitelů evropského romantismu. Prostřednictvím scének a osobitého humoru nám přiblížili  známá díla, ale také život předních romantických autorů. Vystoupení  začali  dramatizací z knihy Utrpení mladého Werthera od Johanna Wolfganga Goetha. 

Číst dál...

100. výročí založení republiky

Žáci naší školy si připomněli výročí vzniku samostatného československého státu komponovaným programem, který připravili žáci a učitelé Gymnázia J. Š. Baara. Pásmo bylo zaměřeno na období první republiky a střídalo se v něm mluvené slovo, vážné i humorné scénky, promítání, hudba i tanec. Nechyběl ani společný zpěv české hymny či písně Pětatřicátníci a v závěru zazněla Masarykova oblíbená píseň Ach synku, synku.

Domažlická zdravotní škola obdivuje krásy bavorského lesa

Zdravotní škola v Domažlicích vyrazila dne 15.10.2018 na celodenní výlet za hranice do bavorského městečka Maibrunn u letoviska Sankt Engelmar na Stezku v korunách stromů.

Číst dál...

Návštěva Pražského hradu (8. října 2018)

V pondělí 8. října 2018 se třídy 1. ZA a 4. ZA vydaly do Prahy, kde u příležitosti 100. výročí vzniku samostatného státu navštívily jinak nepřístupné reprezentační prostory Pražského hradu.  Měly jsme možnost navštívit místa spjatá s činností prezidenta republiky, neboť jde o místa, kde např. jmenuje vládu, soudce, přijímá velvyslance a podobně.  Tato místa jsou spjata s celou existencí a tradicí našeho státu, neboť k podobnému účelu slouží již od dob První republiky. K ceremoniálním účelům se využívají od poloviny 19. století, ve kterém byly jednotlivé místnosti upraveny.  Prohlídka těchto prostor byla s doprovodným odborným komentářem a  fotografické panely jen dokumentovaly činnost prezidenta republiky v historickém kontextu.  Studenti dále navštívili historická místa hlavního města s odborným výkladem v jazyce anglickém a německém. Výlet byl přínosem nejen v souvislosti s významným výročím, doplněním a zpestřením výuky občanské nauky, ale i nevšedním kulturním zážitkem.

Studenti „zdrávky a obchodky“ navštívili německé představení der Turm v Plzni

Studenti VOŠ, OA a SZŠ Domažlice (konkrétně oborů OA a ZA) navštívili v úterý divadelní představení der Turm. Celé představení bylo v němčině, ale naši studenti pod vedením paní učitelky Gabrielové němčinu studují, takže by už měli něco umět. Kolik, to jsme se vydali zjistit.

Číst dál...

  • Poslední aktualizace: pátek 15 únor 2019, 17:27:20Copyright©2015 VOŠ, OA a SZŠ Domažlice